25 років від часу заснування Вінницького товариства політв’язнів, репресованих та їх дітей

Громадська організація Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих взяла участь у відзначенні 25-ої річниці від часу заснування Вінницького товариства політв’язнів, репресованих та їх дітей, яке відбулося 24-25 травня у Вінниці.
Висловлюємо сердечну вдячність керівництву області та міста за дієву участь у підготовці та проведенні ювілейних урочистостей та відкритті виставки «В’язні сумління». Особливу подяку за співпрацю, сприяння та дієву підтримку в організації та достойному вшануванні чвертьстолітнього ювілею діяльності Товариства на Вінниччині висловлюємо Департаменту інформаційної політики та зв’язків з громадськістю Вінницької ОДА.
Зворушливим фрагментом цього знакового для області дійства були виступи членів товариства політв’язнів, спогади і свідчення яких оприявнили чимало історико-біографічних сторінок про обставини і наслідки жорстоких репресій як в долі окремої людини, так і цілих сімей, родин, нації.
Своїми спогадами про репресії у родинах ділилися не тільки члени товариства, але і представники влади.
У шанобливих заходах взяли участь 15 делегацій з різних областей України, які відзначили високий організаційний рівень свята і з цікавістю слухали мемуарні свідчення очевидців. Проведене на дуже поважному рівні святочне дійство, разом із великою місією гідного вшанування жертв політичних репресій, є також важливою акцією примноження історичної пам’яті, спрямованою на те, щоб усвідомлювати історичні уроки, берегти дух української звитяги і духовної нескореності. Складна й понівечена режимом доля цих великих людей має стати для нас великим взірцем національного чину і незламності.
Також голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих Орина Сокульська провела, заздалегідь заплановане, засідання Проводу, на якому розглянули ряд питань статутної діяльності організації.

Життя Товариства

 

На Полтавщині відкрили виставку «В’язні сумління»

1 Відкриття

У листопаді 2018-го Україна відзначила 42-у річницю заснування Української Гельсінської групи під керівництвом Миколи Руденка. 7 серпня 1988-го на 50-тисячному мітингу у Львові було оголошено про створення на основі УГГ Української Гельсінської спілки, очоленої Левком Лукяненком. Історичний внесок членів УГГ та УГС у розбудову держави, правозахисного руху в Україні та, зокрема, на Полтавщині.

Український інститут національної пам’яті (голова Володимир В’ятрович), Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих (голова Орина Сокульська) та Музей шістдесятництва – філія Музею історії міста Києва (директор філії Олена Лодзинська) започаткували виставку «В’язні сумління. Український правозахисний рух 1970–1980-х років». З нагоди її презентації в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулися урочистості «Нас єднає Україна», ініційовані Полтавською обласною організацією ВТПВіР.

2 Виступ

3 Ліцеїсти

На велелюдне зібрання до нашого міста завітали почесні гості – члени УГС, колишні багаторічних політв’язні та їхні рідні: голова «Ветеранського об’єднання Українська Гельсінська спілка» Олесь Шевченко (Київ), голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих Орина Сокульська (Київ), заступник голови Одеської обласної організації ВТПВіР Олекса Різників (Одеса), заступник голови ВО УГС Олександр Ткачук (Київ), директор Музею шістдесятництва – філії Музею історії міста Києва Олена Лодзинська (Київ). Їм виконуючий обов’язки міського голови Полтави, секретар міської ради Олександр Шамота вручив Почесні грамоти з нагрудним знаком.

4 Олесь Шевченко

5 Музейник

6 Гості, мами полеглих Сходу

Вони ішли… Не знаючи страху,

За волю, за свободу до загину!..

По їхньому пречистому шляху

Несемо Хрест Святої України!.. –

життєвий подвиг великих сучасників вшанувала власними рядками ведуча заслужений працівник культури України, голова обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» Валентина Шемчук. Із вступним словом на ознаку визнання непересічності діяльності членів УГГ і УГС до доповідачів і глядачів звернувся голова Полтавської обласної організації ВТПВіР, правозахисник, волонтер Анатолій Банний. Поборники Української Державності, Духу і Слова учасник національно-визвольного руху, народний депутат України І скликання Олесь Шевченко, дружина і сестра світлої пам’яті поета Івана Сокульського й греко-католицького священика Ярослава Лесіва Орина Сокульська, письменник, редактор часопису «Зона» Олекса Різників, радникпрезидента Національної академії державного управління при Президентові УкраїниОлександр Ткачук, громадський діяч Олена Лодзинська згадували й розповідали про заснування Української Гельсінської групи, про довготривалі арешти членів УГГ та УГС, про рідних і побратимів, котрі не повернулися з радянських в’язниць.

7 Досвід + молодь

8 Уроч. закриття

Організатори подарували квіти майстрам народного мистецтва – пісенно-танцювальному ансамблеві «Полтава» (художній керівник – заслужений працівник культури України Федір Кривенко) обласної філармонії. Старший науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії Наталя Кузьменкозапропонувала відвідувачам музею переглянути представлену виставку та документальний фільм «Українська Гельсінська спілка: вектор визначено».

Валентина Шемчук

Життя Товариства

 

У ПОЛТАВІ ВІДКРИЛИ ВИСТАВКУ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ ГЕЛЬСІНСЬКОЇ ГРУПИ

26 лютого у Полтавському краєзнавчому музеї ім. Василя Кричевського відбувся урочистий вечір «Нас єднає Україна» з нагоди відкриття виставки «В’язні сумління», приуроченої діяльності Української гельсінської групи, за участю почесних гостей – колишніх політв’язнів та їхніх родичів.

Мандрівну виставку створили Український інститут національної пам’яті, Всеукраїнське товариство політв’язнів і репресованих та Музей шістдесятництва – філія Музею історії міста Києва. В експозиції – 21 постер з фото і документами про більше, ніж 40 членів Української Гельсінської групи: В’ячеслава Чорновола, Левка  Лук’яненка, Василя Стуса, Мирослава Мариновича, уродженку Лохвиччини Оксану Мешко та ін. 

Розпочався захід виконанням Державного та духовного Гімну України. Ведуча – заслужений працівник культури України Валентина Шемчук закликала вшанувати пам’ять полеглих захисників України. 

Присутніх привітав в.о. міського голови Полтави, секретар міської ради Олександр Шамота. Він вручив відзнаки та подяки директору Музею шістдесятництва — філії Музею історії міста Києва Олені Лодзинській, заступнику голови Одеської обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих, редактору часопису “Зона” Олексі Різниківу, голові Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Орині Сокульській, голові “Ветеранського об’єднання Українська Гельсінська спілка” Олесю Шевченку та його заступнику Олександрові Ткачуку. 

 

Про виникнення і діяльність Української Гельсінської групи розповів голова «Ветеранського об’єднання УГС» Олесь Шевченко.

«Усі члени УГГ були арештовані на довгі терміни. Дехто з них (Василь Стус, Олекса Тихий та ін.) не повернулися. Коли у 1989 році їх привезли до Києва для перепоховання, їх зустріла 20-тисячна хода. КДБісти перелякалися не на жарт». 

Про випробування, які випали на долю політв’язнів, згадувала дружина шістдесятника Івана Сокульського і сестра священика Ярослава Лесіва Орина Сокульська.

«Щоб переслати якогось листа чоловікові, треба було докласти зусилля. Якщо лист написаний українською, його спочатку направляли до Києва, де він проходив цензуру, і якщо не знаходили крамоли, тільки тоді пересилали. Іноді листів не було по дев’ять місяців, і це було важко витримати без підтримки близьких і друзів».

Учасники урочистого вечора переглянули документальний фільм про Українську Гельсінську групу та послухали виступ пісенно-танцювального ансамблю «Полтава» обласної філармонії. 

 

Життя Товариства

 

У ПОЛТАВІ НАГОРОДИЛИ КОЛИШНІХ ПОЛІТВ’ЯЗНІВ РАДЯНСЬКОГО РЕЖИМУ

Заступник голови Полтавської ОДА Микола Білокінь та представники Депратаменту інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю ОДА зустрілися з членами Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих, колишніми політв’язніми та їхніми рідними, що приїхали до Полтави з нагоди відзначення 42-ої річниці створення Української Гельсінської групи та відкриття виставки «В’язні сумління».

“Я не знаю вас особисто, але я добре знаю голову обласної організації Всеукраїнського товариства пролітв’язнів і репресованих Анатолія Банного, його син зараз захищає цілісність нашої держави. Ви – справджні патріоти, і наші точки зору збігаються: ми спрямовуємо зусилля на те, щоб наша країна розвивалася. І що б не говорили скептики, Україна відбулася і буде могутною європейською державою”, – наголосив Микола Білокінь.

Він вручив нагороди і грамоти від голови Полтавської ОДА директору Музею шістдесятництва — філії Музею історії міста Києва Олені Лодзинській, заступнику голови Одеської обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих, редактору часопису “Зона” Олексі Різниківу, голові Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Орині Сокульській, голові “Ветеранського об’єднання Українська Гельсінська спілка” Олесю Шевченку та його заступнику Олександрові Ткачуку.

 

життя товариства

Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих ушанувало жертв Голодомору 1932–33 років в Україні

Пам'ять

Низько схиливши голови перед світлою Пам’яттю загиблих під час Голодомору-Геноциду українського народу 1932–1933-го йшли ми до Меморіалу в столиці. Дрібно тріпотіли на вітрі колоски… Співчутливо яскравіли калинові грона…

Побратими

Свічка пам'яті

Із усієї України приїхали до Києва члени очолюваного Ориною Сокульською Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих, щоб разом віддати шану співвітчизникам, замученим голодом тоталітарного режиму. Ми прямували дорогою Памяті, і в наших кроках відлунювали спомини про тих, хто були безвинно убієнні голодом на рідній землі… На ознаку глибокої шани жертв Голодомору-Геноциду 1932–1933 років промовляв Президент України Петро Порошенко. І завмерши в Хвилині скорботи, крізь сльози вдивлялися ми в далечінь Памяті… А на засніжених Печерських пагорбах вогники нагадували всім про нелюдський злочин сталінізму проти українців. Це палахкотіли свічки Пам’яті…

Хвилина скорботи

Хліб пам'яті

У всьому світі Хвилиною мовчання, молитвою, Скорботною ходою чи запаленою у вікні свічкою поминають мільйони наших земляків, котрих радянською владою було замордовано голодною смертю. Члени Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих щорічно вклоняються Пам’яті співвітчизників, чиї життя трагічно обірвалися насильницькою смертю голодних мучеників. І цього листопада ми привезли до столичного Меморіалу закарпатські горнятка і дніпровські синьо-жовті стрічки, житомирські зерна й львівські жалобні пісні, полтавські безсмертники й тернопільські снопики… Нехай наша свята молитва підноситься до неба, ніколи не згасає, пломеніє німбом нашої Памяті…

Валентина Шемчук, заслужений працівник культури України

Хто зараз на сайті?

На даний момент 30 гостей на сайті

       Адреси організацій Ви зможете
       знайти у розділі "Обласні Організації".
 
       За додатковою інформацією пишіть на:
       info@repressed.org.ua 

       

Наш архів

Громадська організація під назвою Всеукраїнське товариство репресованих (ВТР) заснована на зборах (біля 100 осіб), які відбулися 3.06.1989 просто неба на Львівській площі в Києві (Спілка художників під тиском КГБ у день зборів відмовила в наданні приміщення Будинку художників).

Додаткова інформація

Державна служба з питань інвалідів та ветеранів України